Kiegyensúlyozott táplálkozás gyermekkorban


Te tudod, hogy mennyire meghatározó a szülői minta az étkezés vonatkozásában (is)? Hogy mennyi az ideális zöldség és gyümölcs bevitel gyermekkorban? Hogyan építsd be az édességet olykor az étrendbe? Netán, hogy szükséges-e a D-vitamin pótlás?


A gyermekek energia-, tápanyag- és vitamin igénye eltér a felnőttekétől, hiszen még intenzív fejlődésben, növekedésben vannak, valamint többet mozognak. Az alapvető egészséges táplálkozás viszont minden esetben ugyanaz. A szülői minta minden életszakaszban nagyon erősen meghatározza az étellel való kapcsolatot, az elhízás esélyét. Ezért is kiemelten fontos erre megfelelő hangsúlyt fektetni és jó példát mutatni, hiszen ha mi nem táplálkozunk egészségesen, a piciktől sem várhatjuk el, hogy egyenek meg gond nélkül mindent, amit kínálunk.


Számtalan fontos dologról lehetne írni a gyerekek táplálkozásával kapcsolatban, most mégis megpróbálok pár fontos alapelvet kiemelni, amelyek bevezetésével jó példát mutathatunk, és megalapozhatjuk számukra az egészséges életmódot.


Friss, minőségi nyersanyagok

Próbáljunk visszatérni a gyökerekhez, és a minél kevésbé feldolgozott élelmiszereket, természetesen tartósítószer-, színezék- és cukormentes termékeket választani: nyers zöldségek, gyümölcsök, olajos magvak, minőségi tejtermékek, halak, húsok, friss fűszerek, kevesebb zsiradék


Ha ezekből az alapanyagokból főzünk, szinte bármit készítünk, az tápláló és egészséges lesz. Arra mindig figyeljünk, hogy a főétkezéseknél a tányér minimum felén zöldség legyen, a kisétkezéseknél pedig adjunk friss, szezonális gyümölcsöket. Ha friss nincs, a fagyasztott forma is jó alternatíva, a konzervek, kompótok esetében próbáljunk sómentes/cukormentes opciót keresni. Jó alap ehhez a magyar Okostányér® gyermekeknek.


Változatosság


A másik alapvető szempont, hogy minél több nyersanyagot kínáljunk a gyermekeknek. Ne ijedjünk meg, ha valamit nem akarnak megenni: kísérletezzünk más állaggal, elkészítési móddal, ízesítéssel, mert lehet ami nem megy nyersen, főzve/sütve/turmixolva nagy örömmel elfogyasztják. És az sem dráma, ha van 1-1 nem kedvelt nyersanyag, hisz mi sem szeretünk mindent.


Vitaminok, ásványi anyagok


A szezonális, friss nyersanyagok használata azért is fontos, mert ezeknek a legmagasabb a vitamin és ásványianyag tartalmuk, így, ha tehetjük, azt válasszunk.
Nagyon fontos megemlíteni a megfelelő D-vitamin pótlást is, hiszen ez az egyetlen olyan vitamin, amelyet kiegyensúlyozott táplálkozás mellett sem tudunk kellő mennyiségben bevinni. Ősztől-tavaszig gondoskodjunk ennek pótlásáról. Gyermekeknél életkortól függően változó az ajánlott napi bevitel (400-2000 NE Nemzetközi Egység), ezért a pontos mennyiségről mindig egyeztessünk szakemberrel.
Ha pedig a gyermeked éppen válogatós korszakát éli, és csak a sültkrumpli és a paradicsomos spagetti a nyerő vagy csak épp influenza szezon van, akkor szakemberrel egyeztetve, időszakosan a multivitamin fogyasztása is ajánlott. Ehhez jó alternatíva a Calivita gumi multivitaminja is, mely könnyen rágható, édesítőszer- és mesterséges színezéktől mentes.


Tiltólista?

Fontos, hogy ne tiltsunk, hiszen, ami tiltott az csábítóbb is. Inkább próbáljuk meg megtalálni mindennek a helyét.


Hogy hogyan?


Ne jutalomként adjunk édességet, hanem építsük bele az étkezésekbe: adhatunk alkalmanként minőségi csokoládét magvakkal és gyümölcsökkel együtt: így mindenki jól jár.
A főétkezések része lehet a desszert: Ha lehetőség van rá próbáljuk a gyümölcsöt, joghurtot, túrót tartalmazó sütik felé terelni a gyerkőcöt.
Krémlevesek betétjeként, egy tápláló főzelék vagy egy jó chilis bab (persze enyhén) mellé tökéletesen passzol a tortilla, és ismét mindenki igénye teljesül.


És mi történik akkor, ha ezek közül olykor semmi nem jön össze? Az égvilágon semmi. A lényeg, hogy mindig próbáljunk meg visszatérni a kiegyensúlyozott életmódhoz és tartani a 80-20%-os arányt. Hisz mindenkinek lehetnek nehezebb napjai.

Szerző: Bán Bonita, dietetikus, az Életmód360 szakértője

Érezd jól magad a bőrödben!

Áprilistól egyre melegebbek lesznek a napok, egyre több időt töltünk a szabad levegőn és fokozatosan növekszik a napsütéses órák száma. Innentől kezdve ismét nagyobb figyelemmel kell lennünk bőrünk védelmére is.

A megfelelő fényvédelem elengedhetetlen része a bőrápolásnak. A napfény káros UV-sugárzása ugyanis súlyosan károsíthatja a bőrünket, így fontos védelmet nyújtani számára. Első lépésként érdemes fényvédő krémet választani, amely legalább SPF 30, míg az érzékeny bőrűek számára 50 faktoros védelmet nyújt és széles spektrumú védelmet biztosít az UVA és UVB sugarak ellen. Fontos, hogy ezt a terméket minden nap használjuk a ruhával nem fedett bőrfelületeken (főként az arcon, nyakon, de - ruházattól függően - a karokon, kézfejeken, lábszáron is) még akkor is, ha felhős az ég vagy kevés időt töltünk a szabadban!

A tavaszi időjárás gyakran szárazabb levegővel, szeles idővel járhat, ami könnyen kiszáríthatja bőrünket. Használjunk könnyű, hidratáló krémeket, amelyek segítenek megőrizni bőrünk nedvességtartalmát és ne feledkezzünk el az ajkaink védelméről sem! Ha napsütéses napokon hosszabb időt töltünk a szabadban, ne felejtsük el az UV-szűrős napszemüveget sem, amely megfelelő védelmet nyújt szemünknek a káros UV sugarak ellen.

A helyes fényvédelem segít megőrizni bőrünk egészségét és szépségét, megelőzni az idő előtti ráncok és pigmentfoltok kialakulását, hogy önfeledten élvezhessük a tavaszi napsütést és töltekezhessünk az éltető energiájából.

Hozd magad formába és ébredj a természettel!

Indítsd a márciust tavaszi tisztítókúrával! A méregtelenítés és a vitamin boost segítségével új lendületet adhatsz testednek és lelkednek. A tavaszi fáradtság helyett megtapasztalhatod a megújult energiát és vitalitást, amelyet a megfelelő vitaminok és ásványi anyagok bevitelével érhetsz el.


Figyelmedbe ajánljuk a Calivita Liquid Chlorophyllt és Liver Aid vitaminjait.


A tavasz ideális időszak arra, hogy megszabadulj a téli hónapok alatt felgyülemlett méreganyagoktól. Egy jól megtervezett tisztítókúra segítségével megtisztíthatod a szerveidet, felfrissülhetsz és újjászülethetsz. Tarts néhány napos léböjtöt, akár otthon, akár egy medititációs elvonulással, vagy jóga táborral egybekötve. Dietetikus szakember segítségét is kérheted, hogy összeállítson számodra egy tisztítókúrát, ami több szakaszból áll, hogy ne terhelje meg túlságosan a szervezetedet.


Emellett fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitaminokat és ásványi anyagokat juttass a szervezetedbe és adj időt magadnak a relaxációra is. Ha ügyesen csinálod, megalapozhatod vele az optimális egészségi állapotot, erősítheted az immunrendszered és több energiád szabadulhat fel.


Ébredj a természettel, tegyél magadért, hogy megtapasztalhasd a megújult lendületet és energikusságot!

Immunerősítésre fel!

Az immunrendszer erősítése tél végén különösen fontos, hiszen ekkor jobban ki vagyunk téve a hideg időjárásnak, vitamin raktáraink csökkennek, kevesebb a napsütéses órák száma, ezért kevesebb természetes D vitaminhoz jut a szervezetünk és sajnos fogékonyabbá válhatunk a közösségekben cseppfertőzéssel terjedő betegségekre is.


Az egyik legfontosabb módja, hogy az immunrendszerünket megerősítsük, a kiegyensúlyozott, egészségtudatos és természetes vitaminokban gazdag étrend kialakítása. A téli hónapokban érdemes olyan idény jellegű alapanyagokra támaszkodni, mint például a cékla, a fekete retek, a sárgarépa, a paszternák vagy  a déli gyümölcsök, amelyekből finom fogások, saláták készíthetők.


A főzés is nagyszerű lehetőség arra is, hogy belecsempésszük az étrendünkbe az immunrendszerünket támogató fűszereket, mint például a kurkuma vagy a gyömbér, amelyek gyulladáscsökkentő hatásukról ismertek. Ugyanígy támogathatjuk szervezetünket (mind megelőző céllal, mind pedig kezdődő meghűlés esetén)  meleg, gyógynövényes teákkal, mint pl. a csipkebogyó, vagy a hársfa.


Emellett ne feledkezz meg a testmozgásról sem! A téli sportok remek lehetőséget nyújtanak arra, hogy az évnek ebben az időszakában is aktívak és fittek maradjunk. A friss levegőn való mozgás nemcsak jót tesz egészségünknek, de lecsendesíti és kitisztítja az elmét, segíti az emésztést és a betegségek elkerüléséhez is jótékonyan járulhat hozzá.


Ha mindezek mellett úgy érzed, hogy szükséged van egy kis extra támogatásra az immunrendszered erősítésében, válassz prémium minőségű vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítőket!
Tegyél meg mindent és a szervezeted hálás lesz érte!

Energialöket az új évre

Az új év mindig lehetőséget teremt a változásra és az új kihívásokra. Az egyik leggyakoribb téma, amely minden év elején előtérbe kerül, az egészségmegőrzés és az életmódváltás. Lássuk, hogyan válhatsz egészségesebbé és élhetsz teljesebb életet ebben az évben!

Fuss neki!

A mozgás rendkívül fontos az egészségünk szempontjából. Egy egyszerű séta, lassú kocogás vagy akár egy rövid otthoni edzésprogram beillesztése a mindennapi rutinodba hatalmas előrelépés lehet. A testmozgás erősíti az izmokat és javítja a keringést, de a szellemi egészséget és teljesítőképességet is pozitívan befolyásolja. Válassz olyan mozgásformákat, amelyeket örömmel végzel, így könnyebben tartod majd magad a rendszeres testmozgáshoz.

Tápláld!

A megfelelő étrend kiválasztása elengedhetetlen a jó egészség eléréséhez. Ebben az évben fogadd meg, hogy figyelsz az étkezésedre, és próbálj meg olyan ételeket választani, amelyek táplálóak és energiával töltenek fel. A friss gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonafélék és sovány fehérjeforrások kiváló választások lehetnek. Kerüld a feldolgozott élelmiszereket és próbálj meg otthon főzni minél gyakrabban.

Támogasd!

Egészséges táplálkozás mellett is szükség van vitaminok és ásványi anyagok kiegészítésére. Konzultálj az orvosoddal vagy táplálkozási szakemberrel, hogy megtudd, milyen kiegészítők szükségesek a számodra. A D-vitamin, az omega-3 zsírsavak, a magnézium és a C-vitamin például fontos szerepet játszhatnak az immunrendszer megerősítésében az állóképesség és az egészség megőrzésében is.

Tervezz!

Az életmódváltás időt és elkötelezettséget igényel. Tervezd meg előre a napjaidat, hogy időt szakíthass a mozgásra és az egészséges étkezésre. A tervezett időbeosztás segít elkerülni a kifogásokat és könnyebben betarthatod az egészséges, új szokásaidat.

Lazíts!

A mindennapi stressz könnyen alááshatja az egészségedet. Fogadd meg, hogy időt szánsz a pihenésre és relaxációra is. Legyen szó egy jó könyvről, meditációról vagy egyszerűen csak arról, hogy kikapcsolódsz a mindennapi rohanásból. A pihenés kulcsfontosságú az energiaszint fenntartásához és a mentális jólétedhez.

Ha ezeket az egyszerű, de hatékony fogadalmakat betartod, garantáltan egy energikusabb, egészségesebb és teljesebb élet felé vezető úton találod magad. Ne felejtsd el, hogy a változások apró lépésekben kezdődnek és minden egyes lépés számít.

Hajrá az egészségesebb élet felé!

Mozogj, élj, maradj lendületben!

Az egészséges életmód és a rendszeres testmozgás között szoros kapcsolat van. A rendszeres testmozgás nemcsak a testi, hanem mentális egészség szempontjából is létfontosságú szerepet játszik az egészséges életmód kialakításában és megvalósításában.

Az aktív életvitel hozzájárul a testsúly szabályozásához, az izomzat erősítéséhez és a szív- és érrendszeri problémák kockázatának csökkentéséhez. Rendszeresen sportolók körében gyakrabban tapasztalható az energikusabb életvitel, a jó alvás és általában véve a pozitív mentális állapot.

Az egészséges életmód és a rendszeres mozgás tehát összességében javítja az életminőséget és hozzájárul ahhoz, hogy hosszabb, aktívabb és boldogabb életet élhessünk. Ehhez pedig nem szükséges a mozgásnak drasztikus vagy extrém formáját választani: már a rendszeres, napi 30-60 perces séta, a sík terepen történő kerékpározás vagy egy könnyű edzés (például a jóga) is hozzájárulhat az egészséges életmódhoz és az általános jó közérzethez és lendületet adhat a mindennapokban.

Ha még magasabb fokozatra kapcsolnál az egészséges életmód felé vezető úton, ne feledkezz meg a megfelelő vitamin és ásványi anyagok beviteléről és azok szervezetre gyakorolt pozitív, egészségvédő hatásáról se! Válaszd a lehető legjobb minőségű étrend-kiegészítőket!

Változókorban is egészségesen!

A női egészség védelme és a hosszú távú jó közérzet megőrzése kiemelkedő fontosságú. A nők testi és hormonális sajátosságai miatt egyedi táplálkozási és egészségügyi szükségletekkel rendelkeznek, ezért ennek megfelelően kell gondoskodni a vitamin és ásványi anyag pótlásáról.

A megfelelő vitaminok és ásványi anyagok bevitelének biztosítása nélkülözhetetlen a női szervezet számára, különösen az életkorral járó változásokkal együtt járó igények figyelembevételével. Az életkorral változó női szervezetnek olyan, magas minőségű táplálékkiegészítőkre van szüksége, amelyek segítenek a hormonális egyensúlyfenntartásában, a csontok egészségének megőrzésében és a szív- és érrendszeri problémák kockázatának csökkentésében. Például a kalcium és a D-vitamin fontosak a csontok erősítésében és az osteoporózis megelőzésében. A vasszükséges a vérképzéshez, míg a folsav és a B-vitaminok segíthetnek a terhesség alatt és a menstruációs ciklus során. Az omega-3 zsírsavak pedig hozzájárulhatnak az agy egészségéhez és a szív- és érrendszer védelméhez.

Az egészségmegőrzés és a női egészség védelme tehát nagy mértékben függ a megfelelő táplálkozástól és a szükséges vitaminok és ásványi anyagok bevitelétől.

A női egészség megőrzése hosszú távú befektetés, amelyhozzájárulhat ahhoz, hogy a nők teljes életet élhessenek. Ahhoz, hogy megtudd,melyek azok a vitaminok és táplálékkiegészítők, amelyek leginkább megfelelnekaz egyéni szükségleteidnek és életmódodnak, hogy teljes és boldog életet élhess45-50 év felett, rendszeresen járj szűrővizsgálatokra és konzultáljháziorvosoddal és nőgyógyászoddal is!

Élj egészségesebben és boldogabban minden nap!

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa.

Életmód360 - © 2023 Minden jog fenntartva

Adatvédelmi tájékoztató

Facebook icon
Instagram icon
Website icon
Intuit Mailchimp logo